Revitalizace svatoňovického poutního areálu
Generální rekonstrukce varhan 2018 - 19
V druhé polovině měsíce května byla zahájena generální oprava varhan v našem poutním kostele. Dvoumanuálový mechanický nástroj s pedálem a patnácti rejstříky, označený jako „op. 95“ , postavil v roce 1901 varhanář Jan Tuček z Kutné Hory (1842 - 1913). Za stavbu nových varhan pro kostel v Malých Svatoňovicích mu bylo tehdy vyplaceno 4 000 rakousko-uherských korun.
Varhany postavené pro náš poutní kostel byly vybavené z větší části mechanickou trakturou a díky tomu sloužily svému účelu více než jedno století. V r. 2016 byla provedena důkladná prohlídka celých varhan. Organolog královéhradecké diecése, prof. Václav Uhlíř, konstatoval, že nástroj je již značně opotřebován a navzdory pravidelné péči vyžaduje generální opravu. Znalecký posudek důrazné upozorňuje na nezbytnost zásahu. Odstranění škod způsobených odkladem potřebných oprav by si v budoucnosti vyžádalo několikanásobně vyšší náklady. Mimořádný projekt financuje v plném rozsahu sponzor, který si prozatím nepřeje zveřejnit své jméno. Poskytnutý dar je určen výhradně na opravu varhan a nesmí být použit k jiným účelům.
Obnovy svatoňovických varhan se pod dohledem diecézního oranologa ujal zkušený varhanář Mgr. Jan Otcovský z Podbořan. V roce 2018 se bude realizovat první etapa zahrnující vyčistění vnitřní části nástroje, opravu píšťal, odstranění závad traktury, vzdušnic, vzduchovodů a regulace. Po sestavení jednotlivých prvků bude následovat celkové naladění nástroje. V druhé etapě, která by se měla realizovat v r. 2019, dojde na výměnu měchu, ventilátoru, rekonstrukci hracího stolu a značně opotřebované klaviatury. Fotografie : ZDE
---------------------------------------------------------------------------------
Osvětlení kostela
V podzimních měsících r. 2017 se podařilo instalovat nové osvětlení poutního kostela. Dosluhující halogenové reflektory nahradila tzv. LED svítidla a spotřeba elektrické energie klesla na čtvrtinu původní hodnoty. Obětaví farníci výrazně přispěli k rychlejší návratnosti investice Všechny pomocné práce spojené s instalací byly provedeny svépomocí. Fotografie pořízené z lešení postaveného v presbytáři nabízí neobvyklé pohledy na interiér našeho kostela a můžete si je prohlédnout ZDE
---------------------------------------------------------------------------------
Rekonstrukce schodiště na kůr
Během rozsáhlé přestavby svatoňovického poutního kostela v letech 1830 -31 byl vybudován i nový varhanní kůr s dřevěným schodištěm. Důkladná prohlídka provedená v r. 2016 odhalila vážné statické poruchy. Opotřebované a zubem času poznamenané schody se po více než 180 letech staly nebezpečnými. Žádost o grant z havarijního programu Ministerstva kultury byla s ohledem stav schodiště vyřízena kladně. Realizace se ujala firma „Truhlářství - KÁMA“ z Červeného Kostelce. Během demontáže se potvrdil katastrofální stav schodiště zasaženého hnilobou a napadeného dřevomorkou. Obavy o zdraví a život osob se ukázaly jako oprávněné. V případě prolomení některého z stupňů hrozil pád do schodišťové šachty. Nejprve byla odstraněna suť pocházející z doby přestavby kostela. Následné sanační ošetření zdiva by mělo zabránit dalšímu výskytu dřevokazného hmyzu a plísní. Nové schodiště je zhotoveno z dubového dřeva napuštěného chemickými přípravky, které prodlužují a garantují jeho dlouhodobou trvanlivost. K odolnosti přispívá i vnější nátěr tvrdým voskovým olejem. Po opravě a nátěru štukové omítky byla instalována nová madla. Proudění vzduchu a odvětrání prostoru pod schodištěm umožňují otvory opatřené mřížkou a situované v podstupnicích prvního a posledního schodu. Celkové náklady ve výši 143.099,- Kč byly uhrazeny z příspěvku Ministerstva kultury, který činil 120.000,- Kč. Farnost se podílela částkou 23.099,- Kč. Fotografie ZDE
---------------------------------------------------------------------------------
Rekonstrukce kostelnického domku 2017
V dubnu r. 1997 se stal kostelnický domek chráněnou kulturní památkou. Pochází totiž z roku 1749 a je dochován v původní konstrukci a způsobu provedení. Jedná se o jeden z nejstarších objektů lidové architektury v obci i v celém podkrkonošském regionu.
V letech 1998 - 2002 proběhly nezbytné opravy. Nevyhovující střešní krytina byla nahrazena šindelem, došlo na výměnu vadného roubení, opravu prasklé klenby, položení nových podlah a pořízení nových oken.
V r. 2011 byl zpracován projekt kompletní revitalizace poutního místa. Žádost o grant z tzv. Norských fondů EU, podaná v r. 2012, měla zajistit obnovu celého poutního areálu. Vzhledem k negativnímu výsledku, bylo rozhodnuto, že revitalizace bude probíhat po etapách.
V roce 2016 se podařilo získat z fondu Ministerstva kultury na záchranu objektů lidové architektury grant ve výši 300.000 Kč na obnovu kostelnického domku. Z výběrového řízení vyšla vítězně firma Tesařství - Rydlo z Šonova. Rozsah obnovy byl volen tak, aby si stavba zachovala maximum ze své autentičnosti a původního zpracování. V říjnu byla provedena oprava a nátěr šindelové střešní krytiny. V následujících měsících probíhaly opravy roubených stěn objektu a zcela poškozených stropních konstrukcí. Některé zcela dožilé prvky bylo nutné vyměnit a nahradit replikami. Na uhrazení celkové částky, která činila 375.000 Kč, se podílela i obec Malé Svatoňovice příspěvkem v hodnotě 40.000 Kč. K podílu farnosti ve výši 35.000 Kč je třeba přičíst administrativní výdaje spojené s přípravu dokumentace a žádosti o grant. V roce 2017 by se měla uskutečnit renovace oken, dveří, podlah a omítek. Rozsah oprav je závislý na výši dotačního příspěvku. V obnoveném kostelnickém domku bude umístěna muzejní expozice zachycují poutní tradice Malých Svatoňovic.
Fotogalerie: Rekonstrukce kostelnického domku
---------------------------------------------------------------------------------
Obnova hlavního oltáře a výtahu pro sošku P. Marie Svatoňovické
Před zahájením 300 jubilea byla provedena oprava a výměna poškozených částí výtahu pro sošku Panny Marie na hlavním oltáři. Vzhledem z instalaci zabezpečovacího zařízení jsou fotografie z průběhu oprav nedostupné.
---------------------------------------------------------------------------------
Výměna potrubí a oprava fasády Studánky v r. 2015
Poslední kontroly potrubí v Studánce avizovaly postupující destrukci systému, který napájí sedm symbolických pramínků pod mozaikovým obrazem a přivádí vodu přímo do průčelí kaple. Ve snaze zajistit nerušený odběr vody, bylo neodkladně přikročeno k rekonstrukci. Nové potrubí je zhotoveno z odolné nerezové oceli, která plně vyhovuje hygienickým předpisům. Kromě obětavých farníků, p. Petra Kubů a p. Ing. Pavla Víta se na realizaci podílela dodávkou materiálu svatoňovická firma p. Kamila Davida a pan Rostislav Burdych z Radvanic. Ozdobná koncovka s třešňovými květy v místě odběru vody inspirovaná návrhem MUDr. Evy Vítové je dílem p. Zdeňka Vítka, uměleckého kováře ze Rtyně v Podkrkonoší. Nový úsporný systém může být na základě zkušeností během zimy ještě upraven. Náklady ve výši 16.443,-Kč byly již částečně pokryty z darů poutníků a pravidelných odběratelů vody. Opravu fasády na Studánce a kaplích P. Marie Ludrské a sv. Judy zajistila svatoňovická firma p. Kamila Davida.
---------------------------------------------------------------------------------
Nové lavice
V r. 2014 byly pořízeny nové lavice do presbytáře a skříňka na kancionály a tiskoviny.
---------------------------------------------------------------------------------
Rekonstrukce fary v Malých Svatoňovicích 2010 - 2013
Sídlo poutní duchovní správy, tzv "fara" je budova z r. 1892. Stavba trpěla i přes řadu provedených stavebních úprav velkou vlhkostí, která postupně ničila vnitřní vybavení. Rekonstrukce je rozdělená do několika etap. V budově by měl být k dispozici malý byt pro duchovního správce, kancelář a společenský sál.
První etapa. Na konci srpna r. 2010 byly zahájeny sanační práce spočívající v odstranění prohnilých podlah, "podřezání" vlhkého zdiva a vložení izolační folie. Potom následovala výměna elektroinstalace, vodovodního potrubí, odpadů a vybudování sociálního zařízení. První etapa byla dokončena v září 2011.
Fotogalerie : Rekonstrukce fary 1.etapa
Druhá etapa zahrnující chodbu a kancelářské prostory byla zahájena na podzim v r. 2012. Hrubé práce provedla stavební firma. Po vysušení zdiva se jarních měsících r. 2013 pokračovalo výmalbou, položením podlah a osazením nových vstupních dveří. Opravené prostory fary posloužily jako zázemí pro účastníky diecézní pouti v čele s J. Ex. biskupem J. Vokálem.
Fotogalerie : .Rekonstrukce fary 2.etapa
Děkujeme všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na opravě fary a jsou ochotni i nadále pomáhat při obnově poutního místa.